İBB Şehir Tiyatroları’ndan 24 yıl aradan sonra bir Ramazan klasiği

İBB Şehir Tiyatroları 24 yıllık bir aradan sonra geleneksel Türk tiyatrosunun iki önemli formunu temsilen iki gösteriyi seyirciyle buluşturuyor. Tarık Şerbetçioğlu’nun meddah rolüyle çıktığı ‘Vakitlerden Bir Vakit’ ve Kavuklu Hamdi’nin mirası ‘Ödüllü’ isimli ortaoyunu sahnelendiği Müze Gazhane Meydan Sahne’de izleyicilerden büyük beğeni topladı. Her iki oyun gelen yoğun istek üzerine 26 Mart’ta Avrupa yakasında da izleyiciyle buluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları 24 yıllık bir aradan sonra geleneksel Türk tiyatrosunun iki önemli formunu temsilen iki gösteriyi seyirciyle buluşturuyor. İBB Şehir Tiyatroları’nın ramazanla birlikte hayata geçirdiği ‘Vakitlerden Bir Vakit’ isimli meddah ve ‘Ödüll’ isimli ortaoyunları ilk olarak Müze Gazhane Meydan Sahne’de sergilendi. Burada izleyiciden büyük ilgi gören her iki oyunun gelen yoğun istek üzerine Avrupa yakasında da izleyiciyle buluşturulması kararı alındı.

TARIK ŞERBETÇİOĞLU MEDDAH ROLÜNDE

İstanbul’un ramazan eğlencesinin önemli bir parçası olan, Tarık Şerbetçioğlu’nun yazıp yönettiği ve Meddah rolüyle sahneye çıktığı ‘Vakitlerden Bir Vakit’ oyununda eski İstanbul’da, aynı mahallenin insanları olan fakat birbirinden hiç haz etmeyen Ahmet ve Namık’ın karşılaşması sonrası yaşanan komik olaylar naklediliyor. Hiçbir konuda anlaşamayan, tamamen farklı tabiata sahip iki kişi üzerinden ortak değerlerde buluşup kardeşçe yaşamanın güzelliği işleniyor.

KAVUKLU VE PİŞEKAR YENİDEN SAHNEDE

Nihat Alpteki’nin yönettiği, vaktiyle Kavuklu Hamdi ve ekibinin oynadığı ‘Ödüllü’ ortaoyunu ise klasik sahnelenişinden ilham alarak seyircisiyle buluşuyor. Kavuklu’nun bu sefer bekâr resmedildiği, yine işsiz olduğu oyunda Pişekâr’la yıllar sonra karşmalarının ardından yaşadıklarını işliyor. Kavuklu’nun Pişekâr’dan kendisine bir iş bulmasını istemesi, Pişekâr’ın da yakın zamanda vefat eden varlıklı bir aile dostunun bekar kızının bileğini büken erkekle evleneceğini vaat ettiğini söylemesiyle yaşanan komik olaylar eski ramazan eğlencelerine götürüyor. Oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Burhan Yeşilyurt, Cihan Kurtaran, Çağlar Ozan Aksu, Gülsüm Alkan, Murat Üzen, Özgür Dağ, Seda Yılmaz, Serkan Bacak, Yılmaz Aydın rol alıyor. Her iki oyun 26 Mart Salı günü Beylikdüzü’ndeki Rasim Öztekin Sahnesi’nde izlenebilecek.

Ücretsiz oyunların davetiyeleri İBB Şehir Tiyatrolarının web sitesinden alınabiliyor. Oyunları Anadolu yakasında izlemek isteyenler ise 1 Nisan Pazartesi günü Müze Gazhane Meydan Sahne’de izleyebiliyor.

27 MART’TA 8 OYUN ÜCRETSİZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü ücretsiz sahneleyeceği 8 oyunla kutluyor. Bu kapsamda Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ‘Hamlet’, Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde ‘Bir Halk Düşmanı’, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde ‘Cadı Kazanı’, Ümraniye Sahnesi’nde ‘Gidiş Dönüş Moskova’ (Retro), Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde ‘Ay, Carmela!’, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde ‘Ben Medea Değilim’, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde ‘Yatak Odası Komedisi’ ve Müze Gazhane Meydan Sahne’de ‘Zehir’ adlı oyunlar 27 Mart Çarşamba günü ücretsiz sahnelenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x