İki Ülke Anlaştı, Anlaşma Neyi Öngörüyor?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün 24 yıl sonra ziyaret ettiği Pyongyang’da “ortak savunma anlaşması” imzaladı.

Anlaşma ile askeri işbirliklerini derinleştirerek, saldırı durumunda yardımlaşma yönünde karşılıklı savunma taahhüdünde bulundular.

Bu ziyaret, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin şekillendirilmesinde önemli bir adım olarak değerlendirilirken, uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalan her iki ülke için de dikkatle takip ediliyor.

Kim, anlaşmanın politika, ekonomi ve savunma alanlarında işbirliğini genişleteceğini ve doğasının “sıkı bir barışçıl ve savunma amaçlı” olduğunu belirtti. Putin ise Kuzey Kore’nin Rusya’nın Ukrayna’yla yürüttüğü savaşa verdiği desteği övdü ve bu desteği “koşulsuz ve kararlı” olarak nitelendirdi.

Rus liderin Pyongyang ziyareti, Kuzey Kore’nin uluslararası alandaki konumunu güçlendirme ve Rusya’nın da bölgesel stratejilerini yeniden şekillendirme çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Her iki liderin buluşması, bölgedeki siyasi dengeler üzerinde potansiyel etkileriyle birlikte, Güney Kore ve ABD gibi ülkeler tarafından da yakından izleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x